Bartosz Goclik


Drewniane podłogi

Parkiet to jeden z rodzajów wykończeń podłogowych. Od wielu lat już stanowi modne i bardzo cenione we wnętrzach rozwiązania. Jeśli decydujemy się na parkiet, musimy być świadomi faktu, ze nieco inaczej się go układa, niż załóżmy same panele. Z drugiej strony, parkiet to trwałe, solidne i bardzo wytrzymałe wykończenia podłóg, które dobrze służą przez co najmniej kilkanaście lat. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na dużej grubości klepki parkietowe, będziemy mogli je okresowo odnawiać, doprowadzając do stanu świetności.

Układanie parkietu

Tworzymy parkiet zaczynając od przygotowania podłoża. Wykonujemy szlifowanie istniejącego podłoża, albo wylewkę, aby uzyskać pożądany poziom we wszystkich miejscach w danym pomieszczeniu. Układanie parkietu na nierównym podłożu szybko wywoła wypaczenie i całą prace zaczynać będzie trzeba od samego początku.

Jak układać parkiety?

Takie pytania zadają wszystkie osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z podobnymi pracami. Tradycyjne parkiety lite łączą się ze sobą klepkami, czyli deszczułkami z pomocą piór i wypustek. Zanim połączymy ze sobą klepki parkietu, należy zdecydować, jaki ułożyć z nich wzór na podłodze. Od tego bowiem uzależnione będą wymiary klepek oraz to, jaki kształt będą miały ich krawędzie boczne. Wiele zależy oczywiście od klienta i preferowanej przez niego estetyki wnętrza w, którym ma zostań położony parkiet.

Profesjonalne wzory podłóg

Wzory podłóg powstają poprzez odpowiednie ułożenie deszczułek względem siebie. Oczywiście łączyć można ze sobą nie tylko deszczułki o tej samej długości ale również krótsze i dłuższe ze sobą, uzyskując unikalne i oryginalne wzory na swoich podłogach. Wyróżnia się następujące wzory podłóg parkietowych:

  • Jodełka- Najpowszechniejszy wzór podłóg wykonywanych z pojedynczych deszczułek. Podłoga może być ułożona w jodełkę pojedyncza lub podwójną Jeśli wybieramy ten wzór, musimy układać klepki o jednakowych wymiarach pod kątem 45 stopni lub prostopadle do sąsiadujących ze sobą ścian. Do wykonywania jodełki konieczne są specjalne klepki posiadające deszczułki o wypustkach prawych i lewych.
  • Drabinka-Może przybrać wariant jednym lub z dwoma pasami poziomo ułożony klepek i jednym lub kilkoma rzędami klepek pionowych.
  • Cegiełka- Jak widzimy po nazwie, klepki parkietu układane będą tak jak cegły w murze regularnie, gdzie styki przesunięte są względem siebie o połowę długości klepki
  • Koszyczek- klepki układa się jak mozaikę, tworzymy kwadraty, których brzegi mogą być równoległe względem sąsiadujących ścian, lub ułożone pod kątem 45 stopni.

Podsumowując

Jeśli wybierzemy już wzór parkietu, przystąpimy do klejenia klepek. Podłoże do wykonywania takich czynności powinno być suche, czyste i posiadać odpowiednia przyczepność. Oczywiście musi być również wyrównane. Klepki parkietu łączymy ze sobą za pomocą dobrze dobranego kleju. Przy klejeniu parkietu konieczne jest zapewnienie w danym pomieszczeniu wentylacji i chłodnej temperatury, aby parkiet nie wypaczył się i nie powstały szpary między klepkami. Każdą klepkę dociskamy i dosuwamy do drugiej aby znalazła się we właściwym miejscu po nałożeniu na nią kleju.